Hirose Electric Co Ltd HIF6B-50DA-1.27DSAL(71)
HIF6B-50DA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-50DA-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 50POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-50DA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF6B-50DA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF6B-50DA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-50DA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-50DA-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Polarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-50DA-1.27DSAL(71)
Related LinksHIF6B-50DA-, HIF6B-50DA-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-50DA-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for HIF6B-50DA-1.27DSAL(71)
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 250 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO263AB datasheet.pdf