Hirose Electric Co Ltd HIF6B-50PA-1.27DSAL(71)
HIF6B-50PA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-50PA-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 50POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-50PA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF6B-50PA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF6B-50PA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-50PA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-50PA-1.27DSAL(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.205" (5.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-50PA-1.27DSAL(71)
Related LinksHIF6B-50PA-, HIF6B-50PA-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-50PA-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for HIF6B-50PA-1.27DSAL(71)
KNOB ROTARY POINTR.125"DIA SHAFT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MHP 2X2 HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4232-A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf