Hirose Electric Co Ltd HIF6B-60DA-1.27DSL(71)
HIF6B-60DA-1.27DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-60DA-1.27DSL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 60POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-60DA-1.27DSL(71).pdf
Availability of HIF6B-60DA-1.27DSL(71)
QUANTITY
HIF6B-60DA-1.27DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-60DA-1.27DSL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-60DA-1.27DSL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Polarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-60DA-1.27DSL(71)
Related LinksHIF6B-60DA-, HIF6B-60DA-1.27DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-60DA-1.27DSL(71) Details Description
Related parts for HIF6B-60DA-1.27DSL(71)
FIXED IND 10NH 250MA 310 MOHM datasheet.pdf