Hirose Electric Co Ltd HIF6B-60PA-1.27DSA(71)
HIF6B-60PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-60PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONNECTOR MALE 60 POS
Datasheet Download
HIF6B-60PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6B-60PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6B-60PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-60PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-60PA-1.27DSA(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.205" (5.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-60PA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6B-60PA-, HIF6B-60PA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-60PA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6B-60PA-1.27DSA(71)
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
SW ROTARY DIP ORN HEX STRGHT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
ANTENNA 5-BAND SCREW MOUNT datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN 1.5MM CRIMP datasheet.pdf