Hirose Electric Co Ltd HIF6B-68DA-1.27DS(71)
HIF6B-68DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-68DA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 68POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-68DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6B-68DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6B-68DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-68DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-68DA-1.27DS(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions68
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-68DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6B-68DA, HIF6B-68DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-68DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6B-68DA-1.27DS(71)
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 4MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11.5A TO-220 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 40W datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 5W 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf