Hirose Electric Co Ltd HIF6B-80PA-1.27DSAL(71)
HIF6B-80PA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-80PA-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 80POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-80PA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF6B-80PA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF6B-80PA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-80PA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-80PA-1.27DSAL(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.205" (5.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-80PA-1.27DSAL(71)
Related LinksHIF6B-80PA-, HIF6B-80PA-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-80PA-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for HIF6B-80PA-1.27DSAL(71)
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD523 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X12.5 GRY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf