Hirose Electric Co Ltd HIF7-40DA-1.27DS(71)
HIF7-40DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-40DA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 1.27MM T/H R/A
Datasheet Download
HIF7-40DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF7-40DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF7-40DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-40DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-40DA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHIF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-40DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF7-40DA-, HIF7-40DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-40DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF7-40DA-1.27DS(71)
FIXED IND 82MH 65MA 79.3 OHM TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK GROUNDING 8MM datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 29AWG PCB datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 240 OHM 1606 datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 30 INCH datasheet.pdf