Hirose Electric Co Ltd HIF7-40DA-1.27DSAL(71)
HIF7-40DA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-40DA-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 1.27MM T/H
Datasheet Download
HIF7-40DA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF7-40DA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF7-40DA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-40DA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-40DA-1.27DSAL(71)
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.429" (10.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-40DA-1.27DSAL(71)
Related LinksHIF7-40DA-1, HIF7-40DA-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-40DA-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for HIF7-40DA-1.27DSAL(71)
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT26 datasheet.pdf
LED 1" DOME YEL PMI 125V C1D2 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 77MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf