Hirose Electric Co Ltd HIF7-40PA-1.27DSAL(71)
HIF7-40PA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-40PA-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 40POS 1.27MM T/H
Datasheet Download
HIF7-40PA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF7-40PA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF7-40PA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-40PA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-40PA-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHIF7
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-40PA-1.27DSAL(71)
Related LinksHIF7-40PA-1, HIF7-40PA-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-40PA-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for HIF7-40PA-1.27DSAL(71)
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 25V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf