Hirose Electric Co Ltd HIF7-68DA-1.27DSL(71)
HIF7-68DA-1.27DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-68DA-1.27DSL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 68POS 1.27MM T/H R/A
Datasheet Download
HIF7-68DA-1.27DSL(71).pdf
Availability of HIF7-68DA-1.27DSL(71)
QUANTITY
HIF7-68DA-1.27DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-68DA-1.27DSL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-68DA-1.27DSL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHIF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions68
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-68DA-1.27DSL(71)
Related LinksHIF7-68DA-, HIF7-68DA-1.27DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-68DA-1.27DSL(71) Details Description
Related parts for HIF7-68DA-1.27DSL(71)
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240FBDIMM datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ SC70-6 datasheet.pdf
CAP TANT 86UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf