Hirose Electric Co Ltd HIF7-80DA-1.27DSL(71)
HIF7-80DA-1.27DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-80DA-1.27DSL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS 1.27MM T/H R/A
Datasheet Download
HIF7-80DA-1.27DSL(71).pdf
Availability of HIF7-80DA-1.27DSL(71)
QUANTITY
HIF7-80DA-1.27DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-80DA-1.27DSL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-80DA-1.27DSL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHIF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-80DA-1.27DSL(71)
Related LinksHIF7-80DA-, HIF7-80DA-1.27DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-80DA-1.27DSL(71) Details Description
Related parts for HIF7-80DA-1.27DSL(71)
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 100VDC 6DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 495VWM 760VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN SWG JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf