Hirose Electric Co Ltd HIF7CA-40PA-1.27DSA(71)
HIF7CA-40PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7CA-40PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 40POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF7CA-40PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF7CA-40PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF7CA-40PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7CA-40PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7CA-40PA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHIF7C
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.394" (10.00mm)