Vishay/BCcomponents HIK561KBJEJ0KR
HIK561KBJEJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
HIK561KBJEJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 15KV RADIAL
Datasheet Download
HIK561KBJEJ0KR.pdf
Availability of HIK561KBJEJ0KR
QUANTITY
HIK561KBJEJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HIK561KBJEJ0KR
Internal Part NumberEIS-HIK561KBJEJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHIK
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15000V (15kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIK561KBJEJ0KR
Related LinksHIK561K, HIK561KBJEJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HIK561KBJEJ0KR Details Description
Related parts for HIK561KBJEJ0KR
CONN MOD JACK 10P10C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
PANEL INNER STL 14.75X12.88" WHT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400A 200V TO-200AB datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS 1.27MM DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf