Panasonic Electric Works HJ2-AC12V
HJ2-AC12V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-AC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V
Datasheet Download
HJ2-AC12V.pdf
Availability of HJ2-AC12V
QUANTITY
HJ2-AC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-AC12V
Internal Part NumberEIS-HJ2-AC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHJ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current85.4mA
Coil Voltage12VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.3 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-AC12V
Related LinksHJ2-, HJ2-AC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-AC12V Details Description
Related parts for HJ2-AC12V
IC DRIVER QUAD 0.7A POWERSO-10 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS 100-TQFP datasheet.pdf
IC LIU E1 7CH 3.3V 100TQFP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 7VC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 26AWG GRY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X13.8V 155W datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 100V datasheet.pdf