Panasonic Electric Works HJ2-AC240V
HJ2-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-AC240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Datasheet Download
HJ2-AC240V.pdf
Availability of HJ2-AC240V
QUANTITY
HJ2-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-AC240V
Internal Part NumberEIS-HJ2-AC240V
Coil TypeNon Latching
Coil Current5.6mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-AC240V
Related LinksHJ2-A, HJ2-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-AC240V Details Description
Related parts for HJ2-AC240V
IC DAC 16BIT MONO 28-DIP datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 100W TO247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 18POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
LED IND YELLOW 24V 6" WIRE LEAD datasheet.pdf