Panasonic Electric Works HJ2-AC24V
HJ2-AC24V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-AC24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
Datasheet Download
HJ2-AC24V.pdf
Availability of HJ2-AC24V
QUANTITY
HJ2-AC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-AC24V
Internal Part NumberEIS-HJ2-AC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current45.6mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-AC24V
Related LinksHJ2-, HJ2-AC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-AC24V Details Description
Related parts for HJ2-AC24V
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR STD 48MM- 5ROW datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 122X32 WH TRANSFL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 745MA 210 MOHM datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf