Panasonic Electric Works HJ2-DC110V
HJ2-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V
Datasheet Download
HJ2-DC110V.pdf
Availability of HJ2-DC110V
QUANTITY
HJ2-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-DC110V
Internal Part NumberEIS-HJ2-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHJ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.1mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 W
Coil Resistance11 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-DC110V
Related LinksHJ2-D, HJ2-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-DC110V Details Description
Related parts for HJ2-DC110V
IC REG LDO ADJ 0.15A 10MSOP datasheet.pdf
IC MPU M680X0 50MHZ 128PGA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 32POS SMD datasheet.pdf