Panasonic Electric Works HJ2-L-AC240V
HJ2-L-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-L-AC240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Datasheet Download
HJ2-L-AC240V.pdf
Availability of HJ2-L-AC240V
QUANTITY
HJ2-L-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-L-AC240V
Internal Part NumberEIS-HJ2-L-AC240V
Coil TypeNon Latching
Coil Current5.6mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.3 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-L-AC240V
Related LinksHJ2-L-, HJ2-L-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-L-AC240V Details Description
Related parts for HJ2-L-AC240V
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 240V 400A TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 4MX16 54-TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf