Taiyo Yuden HK06031N8S-T
HK06031N8S-T picture photo
Mfg. Part Number
HK06031N8S-T
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 390MA 160 MOHM
Datasheet Download
HK06031N8S-T.pdf
Availability of HK06031N8S-T
QUANTITY
HK06031N8S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK06031N8S-T
Internal Part NumberEIS-HK06031N8S-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - Core-
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq4 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK06031N8S-T
Related LinksHK0603, HK06031N8S-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK06031N8S-T Details Description
Related parts for HK06031N8S-T
CONN JACK 4POS MALE CIRC datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
802.11B WI-FI MODULE, LOW POWER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 4" datasheet.pdf