Taiyo Yuden HK06037N5J-T
HK06037N5J-T picture photo
Mfg. Part Number
HK06037N5J-T
Brief Description
FIXED IND 7.5NH 240MA 410 MOHM
Datasheet Download
HK06037N5J-T.pdf
Availability of HK06037N5J-T
QUANTITY
HK06037N5J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK06037N5J-T
Internal Part NumberEIS-HK06037N5J-T
Material - Core-
Inductance7.5nH
Tolerance±5%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)410 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK06037N5J-T
Related LinksHK0603, HK06037N5J-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK06037N5J-T Details Description
Related parts for HK06037N5J-T
CONN JACK RJ45 SHIELD CAT5E BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
103SR MAG OPERATED CYL HALL SW datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 18AWG 500' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf