Taiyo Yuden HK100510NJ-T
HK100510NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
HK100510NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 340MA 310 MOHM
Datasheet Download
HK100510NJ-T.pdf
Availability of HK100510NJ-T
QUANTITY
HK100510NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK100510NJ-T
Internal Part NumberEIS-HK100510NJ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK100510NJ-T
Related LinksHK1005, HK100510NJ-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK100510NJ-T Details Description
Related parts for HK100510NJ-T
IDC CABLE - CKC10G/AE10G/CKC10G datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 815MA 220 MOHM datasheet.pdf