Taiyo Yuden HK100510NK-T
HK100510NK-T picture photo
Mfg. Part Number
HK100510NK-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 340MA 310 MOHM
Datasheet Download
HK100510NK-T.pdf
Availability of HK100510NK-T
QUANTITY
HK100510NK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK100510NK-T
Internal Part NumberEIS-HK100510NK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance10nH
Tolerance±10%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK100510NK-T
Related LinksHK1005, HK100510NK-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK100510NK-T Details Description
Related parts for HK100510NK-T
XFRMR LAMINATED 25.5VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204 datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 DEG datasheet.pdf
CONN SMA JACK EDGE MOUNT 50OHM datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf