Taiyo Yuden HK100515NJ-T
HK100515NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
HK100515NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 320MA 460 MOHM
Datasheet Download
HK100515NJ-T.pdf
Availability of HK100515NJ-T
QUANTITY
HK100515NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK100515NJ-T
Internal Part NumberEIS-HK100515NJ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance15nH
Tolerance±5%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK100515NJ-T
Related LinksHK1005, HK100515NJ-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK100515NJ-T Details Description
Related parts for HK100515NJ-T
FIXED IND 2.2UH 520MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf