Taiyo Yuden HK10053N6S-T
HK10053N6S-T picture photo
Mfg. Part Number
HK10053N6S-T
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 500MA 200 MOHM
Datasheet Download
HK10053N6S-T.pdf
Availability of HK10053N6S-T
QUANTITY
HK10053N6S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK10053N6S-T
Internal Part NumberEIS-HK10053N6S-T
Standard Package10,000
Material - Core-
Inductance3.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK10053N6S-T
Related LinksHK1005, HK10053N6S-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK10053N6S-T Details Description
Related parts for HK10053N6S-T
ADM10T/AE10G/ADM10T datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW SILHOUETTE HERM datasheet.pdf
RES 124 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 49WLCSP datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
470UF 6,3V 6,3X11MM 85C 2500H datasheet.pdf