Taiyo Yuden HK1005R18J-TV
HK1005R18J-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK1005R18J-TV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 300MA 550 MOHM
Datasheet Download
HK1005R18J-TV.pdf
Availability of HK1005R18J-TV
QUANTITY
HK1005R18J-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK1005R18J-TV
Internal Part NumberEIS-HK1005R18J-TV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance18nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK1005R18J-TV
Related LinksHK1005, HK1005R18J-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK1005R18J-TV Details Description
Related parts for HK1005R18J-TV
SWITCH LEVER SPDT 2A SEALED 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MPU SYSTEM ON MODULE datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC869LC5 datasheet.pdf
LED COB CXB1830 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
Dual, Low Noise, Low Offset Instrumentation Operational Amplifier IC datasheet.pdf
1 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, [15 V/12 V iCMOS⑩ Quad SPST Switches IC datasheet.pdf