TDK-Lambda Americas, Inc. HK100A-15/A
HK100A-15/A picture photo
Mfg. Part Number
HK100A-15/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Datasheet Download
HK100A-15/A.pdf
Availability of HK100A-15/A
QUANTITY
HK100A-15/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HK100A-15/A
Internal Part NumberEIS-HK100A-15/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHK-A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.69" L x 1.38" W x 2.83" H (119.1mm x 35.1mm x 71.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK100A-15/A
Related LinksHK100, HK100A-15/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HK100A-15/A Details Description
Related parts for HK100A-15/A
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X3X5" 7A VFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK ASSY FOR SPGA datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf