Taiyo Yuden HK16083N9S-TV
HK16083N9S-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK16083N9S-TV
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 300MA 140 MOHM
Datasheet Download
HK16083N9S-TV.pdf
Availability of HK16083N9S-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK16083N9S-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK16083N9S-TV
Internal Part NumberEIS-HK16083N9S-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance3.9nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK16083N9S-TV
Related LinksHK1608, HK16083N9S-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK16083N9S-TV Details Description
Related parts for HK16083N9S-TV
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SLA 180/17 B OG 4.5 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf