Taiyo Yuden HK160847NJ-T
HK160847NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
HK160847NJ-T
Brief Description
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM
Datasheet Download
HK160847NJ-T.pdf
Availability of HK160847NJ-T
QUANTITY
HK160847NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK160847NJ-T
Internal Part NumberEIS-HK160847NJ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK160847NJ-T
Related LinksHK1608, HK160847NJ-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK160847NJ-T Details Description
Related parts for HK160847NJ-T
THERMISTOR 50 OHM 425V SMT PTC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 2STAGE DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf