Taiyo Yuden HK160868NJ-TV
HK160868NJ-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK160868NJ-TV
Brief Description
FIXED IND 68NH 190MA 850 MOHM
Datasheet Download
HK160868NJ-TV.pdf
Availability of HK160868NJ-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK160868NJ-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK160868NJ-TV
Internal Part NumberEIS-HK160868NJ-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance68nH
Tolerance±5%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)850 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant700MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK160868NJ-TV
Related LinksHK1608, HK160868NJ-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK160868NJ-TV Details Description
Related parts for HK160868NJ-TV
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MPD26K datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS GOLD PCB datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 300LM WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 300MA 540 MOHM datasheet.pdf