Taiyo Yuden HK1608R22K-T
HK1608R22K-T picture photo
Mfg. Part Number
HK1608R22K-T
Brief Description
FIXED IND 220NH 300MA 1.5 OHM
Datasheet Download
HK1608R22K-T.pdf
Availability of HK1608R22K-T
QUANTITY
HK1608R22K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK1608R22K-T
Internal Part NumberEIS-HK1608R22K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance220nH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant400MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK1608R22K-T
Related LinksHK1608, HK1608R22K-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK1608R22K-T Details Description
Related parts for HK1608R22K-T
IC REG LDO 5V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT BOX datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 1MM datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf