Taiyo Yuden HK212568NK-T
HK212568NK-T picture photo
Mfg. Part Number
HK212568NK-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68NH 300MA 800 MOHM
Datasheet Download
HK212568NK-T.pdf
Availability of HK212568NK-T
QUANTITY
HK212568NK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK212568NK-T
Internal Part NumberEIS-HK212568NK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance68nH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant700MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK212568NK-T
Related LinksHK2125, HK212568NK-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK212568NK-T Details Description
Related parts for HK212568NK-T
TRANSISTOR RF NPN 15V 50MA TO-92 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" .126"L datasheet.pdf
CONN PLUG VERTICAL 68POS .050 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf