Taiyo Yuden HK21256N8J-TV
HK21256N8J-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK21256N8J-TV
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 200MA 250 MOHM
Datasheet Download
HK21256N8J-TV.pdf
Availability of HK21256N8J-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK21256N8J-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK21256N8J-TV
Internal Part NumberEIS-HK21256N8J-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
Material - Core-
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK21256N8J-TV
Related LinksHK2125, HK21256N8J-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK21256N8J-TV Details Description
Related parts for HK21256N8J-TV
RES SMD 1.33KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 5POS GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 0.175A TO92-3 datasheet.pdf
AB 9C 9#16 SKT RECP datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf