Taiyo Yuden HKQ0603S1N5S-T
HKQ0603S1N5S-T picture photo
Mfg. Part Number
HKQ0603S1N5S-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 420MA 120 MOHM
Datasheet Download
HKQ0603S1N5S-T.pdf
Availability of HKQ0603S1N5S-T
QUANTITY
HKQ0603S1N5S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HKQ0603S1N5S-T
Internal Part NumberEIS-HKQ0603S1N5S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHKQ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HKQ0603S1N5S-T
Related LinksHKQ0603, HKQ0603S1N5S-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HKQ0603S1N5S-T Details Description
Related parts for HKQ0603S1N5S-T
SWITCH KEYLOCK 3POS ALT SPST-NO datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 40.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT W/AMP 18-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 430V 400A 3225 datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 11-16V 1.5A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf