| Internal Part Number | EIS-HKR1105W-TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 28/Aug/2013 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | 1105W | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Red | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 150mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 1.60mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 30° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 647nm | |
| Wavelength - Peak | 660nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 1.60mm W | |
| Height (Max) | 1.85mm | |