Vishay/Dale HL02506Z12K00JJ
HL02506Z12K00JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL02506Z12K00JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 12K OHM 5% 25W
Datasheet Download
HL02506Z12K00JJ.pdf
Availability of HL02506Z12K00JJ
QUANTITY
HL02506Z12K00JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL02506Z12K00JJ
Internal Part NumberEIS-HL02506Z12K00JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.29mm x 50.80mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL02506Z12K00JJ
Related LinksHL02506, HL02506Z12K00JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL02506Z12K00JJ Details Description
Related parts for HL02506Z12K00JJ
IC CONTROLLR HOTSWAP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.5A HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SDIP datasheet.pdf
IC ARM9 MCU 128K 296-TFBGA datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 141VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf