Vishay/Dale HL02506Z150R0JJ
HL02506Z150R0JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL02506Z150R0JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 25W
Datasheet Download
HL02506Z150R0JJ.pdf
Availability of HL02506Z150R0JJ
QUANTITY
HL02506Z150R0JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL02506Z150R0JJ
Internal Part NumberEIS-HL02506Z150R0JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.29mm x 50.80mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL02506Z150R0JJ
Related LinksHL02506, HL02506Z150R0JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL02506Z150R0JJ Details Description
Related parts for HL02506Z150R0JJ
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 1GB datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 800MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf