Vishay/Dale HL02506Z250R0JJ
HL02506Z250R0JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL02506Z250R0JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 25W
Datasheet Download
HL02506Z250R0JJ.pdf
Availability of HL02506Z250R0JJ
QUANTITY
HL02506Z250R0JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL02506Z250R0JJ
Internal Part NumberEIS-HL02506Z250R0JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.29mm x 50.80mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL02506Z250R0JJ
Related LinksHL02506, HL02506Z250R0JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL02506Z250R0JJ Details Description
Related parts for HL02506Z250R0JJ
MODULE POWER ENT RT/WIRE TERM 3A datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1.5A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG TIN 6CKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf