Vishay/Dale HL02506Z50R00JJ
HL02506Z50R00JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL02506Z50R00JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W
Datasheet Download
HL02506Z50R00JJ.pdf
Availability of HL02506Z50R00JJ
QUANTITY
HL02506Z50R00JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL02506Z50R00JJ
Internal Part NumberEIS-HL02506Z50R00JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package30
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.29mm x 50.80mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL02506Z50R00JJ
Related LinksHL02506, HL02506Z50R00JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL02506Z50R00JJ Details Description
Related parts for HL02506Z50R00JJ
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T HINGE GOLD PCB datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 7pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf