Vishay/Dale HL05006Z150R0JJ
HL05006Z150R0JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL05006Z150R0JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 50W
Datasheet Download
HL05006Z150R0JJ.pdf
Availability of HL05006Z150R0JJ
QUANTITY
HL05006Z150R0JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL05006Z150R0JJ
Internal Part NumberEIS-HL05006Z150R0JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.29mm x 101.60mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL05006Z150R0JJ
Related LinksHL05006, HL05006Z150R0JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL05006Z150R0JJ Details Description
Related parts for HL05006Z150R0JJ
SCR 1400V 500A SUPER MAGN-A-PAK datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 11MM datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf