Panasonic Electric Works HL1-H-DC110V
HL1-H-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HL1-H-DC110V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 110V
Datasheet Download
HL1-H-DC110V.pdf
Availability of HL1-H-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL1-H-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL1-H-DC110V
Internal Part NumberEIS-HL1-H-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL1-H-DC110V
Related LinksHL1-H-, HL1-H-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL1-H-DC110V Details Description
Related parts for HL1-H-DC110V
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 12POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 200MA 6W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO214AC datasheet.pdf