Panasonic Electric Works HL1-L-AC100V-F
HL1-L-AC100V-F picture photo
Mfg. Part Number
HL1-L-AC100V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 100V
Datasheet Download
HL1-L-AC100V-F.pdf
Availability of HL1-L-AC100V-F
QUANTITY
HL1-L-AC100V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HL1-L-AC100V-F
Internal Part NumberEIS-HL1-L-AC100V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage100VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL1-L-AC100V-F
Related LinksHL1-L-A, HL1-L-AC100V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL1-L-AC100V-F Details Description
Related parts for HL1-L-AC100V-F
RECT BRIDGE 15A 1000V WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SIP SPST 2POS VERT UNSLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK VERSAKRIMP (BB-419-10) datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES VOLTS datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
9POS M FILT 1300PF PC 4-40 datasheet.pdf