Vishay/Dale HL10006Z150R0JJ
HL10006Z150R0JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL10006Z150R0JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 100W
Datasheet Download
HL10006Z150R0JJ.pdf
Availability of HL10006Z150R0JJ
QUANTITY
HL10006Z150R0JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL10006Z150R0JJ
Internal Part NumberEIS-HL10006Z150R0JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL10006Z150R0JJ
Related LinksHL10006, HL10006Z150R0JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL10006Z150R0JJ Details Description
Related parts for HL10006Z150R0JJ
IDC CABLE - MPK30K/MC34G/MPK30K datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf