Panasonic Electric Works HL2-HTM-AC12V
HL2-HTM-AC12V picture photo
Mfg. Part Number
HL2-HTM-AC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
HL2-HTM-AC12V.pdf
Availability of HL2-HTM-AC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL2-HTM-AC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-HTM-AC12V
Internal Part NumberEIS-HL2-HTM-AC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-HTM-AC12V
Related LinksHL2-HT, HL2-HTM-AC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-HTM-AC12V Details Description
Related parts for HL2-HTM-AC12V
INVERTER 1000V FOR CCFL LAMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
4 ROW BOX RECEPT, 80 POS datasheet.pdf