Vishay/Dale HL22507Z10R00JJ
HL22507Z10R00JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL22507Z10R00JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 225W
Datasheet Download
HL22507Z10R00JJ.pdf
Availability of HL22507Z10R00JJ
QUANTITY
HL22507Z10R00JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL22507Z10R00JJ
Internal Part NumberEIS-HL22507Z10R00JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.125" Dia x 10.500" L (28.58mm x 266.70mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL22507Z10R00JJ
Related LinksHL22507, HL22507Z10R00JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL22507Z10R00JJ Details Description
Related parts for HL22507Z10R00JJ
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 75V AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 4X36" A CRS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 425V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf