AVX Corporation HLC02220HTTR
HLC02220HTTR picture photo
Mfg. Part Number
HLC02220HTTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22NH 202MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
HLC02220HTTR.pdf
Availability of HLC02220HTTR
QUANTITY
HLC02220HTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of HLC02220HTTR
Internal Part NumberEIS-HLC02220HTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLO™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance22nH
Tolerance±3%
Current Rating202mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLC02220HTTR
Related LinksHLC022, HLC02220HTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
HLC02220HTTR Details Description
Related parts for HLC02220HTTR
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
INSULATING FILM datasheet.pdf
TIMER MULTI FNCTN MLT RANGE PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 14A 5.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (E-157-14) SPM datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf