AVX Corporation HLC022R0BTTR
HLC022R0BTTR picture photo
Mfg. Part Number
HLC022R0BTTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2NH 596MA 180 MOHM SMD
Datasheet Download
HLC022R0BTTR.pdf
Availability of HLC022R0BTTR
QUANTITY
HLC022R0BTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of HLC022R0BTTR
Internal Part NumberEIS-HLC022R0BTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLO™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating596mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant17GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLC022R0BTTR
Related LinksHLC022, HLC022R0BTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
HLC022R0BTTR Details Description
Related parts for HLC022R0BTTR
IC SRAM 64KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 10-12AWG #6 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 96MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
EVAL KIT FOR PL230A datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf