Avago Technologies US, Inc. HLCP-J100
HLCP-J100 picture photo
Mfg. Part Number
HLCP-J100
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED BAR GRAPH 10SEG RED
Datasheet Download
HLCP-J100.pdf
Availability of HLCP-J100
QUANTITY
HLCP-J100 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLCP-J100
Internal Part NumberEIS-HLCP-J100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAlternate Scrambler/Painter 12/Nov/2014
Standard Package120
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingTube
ColorRed (x 10)
Wavelength - Peak645nm
ConfigurationBar - 10 Wide, DIP
Current15mA
Millicandela Rating1mcd
Viewing Angle-
Lens Type-
Lens Style/SizeRectangle, 5.08mm x 1.52mm
Voltage Rating1.6V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLCP-J100
Related LinksHLCP, HLCP-J100 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLCP-J100 Details Description
Related parts for HLCP-J100
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .095DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE UHF VAR CAP 32V SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED REFLECTOR datasheet.pdf
32BIT INITIATOR/TARGET PCI IP datasheet.pdf
KIT DEV MINI FOR CC2541 datasheet.pdf
STRIP GUIDE REAR datasheet.pdf
TV 46C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
Quad 8-Bit, 65 MSPS Serial LVDS 3V A/D Converter IC datasheet.pdf