FFF HLEM11S-1RLF
HLEM11S-1RLF picture photo
Mfg. Part Number
HLEM11S-1RLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 11POS 1.25MM PCB
Datasheet Download
HLEM11S-1RLF.pdf
Availability of HLEM11S-1RLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLEM11S-1RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLEM11S-1RLF
Internal Part NumberEIS-HLEM11S-1RLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Obsolescence/ EOLHLEM Series 17/Jul/2014
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLEM S
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions11
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.315" (8.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating200V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLEM11S-1RLF
Related LinksHLEM11, HLEM11S-1RLF Datasheet, FFF Distributor
HLEM11S-1RLF Details Description
Related parts for HLEM11S-1RLF
FIXED IND 1.8UH 300MA SMD datasheet.pdf
CONN TAB 24-28AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 47.5K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf