FFF HLEM13R-1RLF
HLEM13R-1RLF picture photo
Mfg. Part Number
HLEM13R-1RLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 13POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
HLEM13R-1RLF.pdf
Availability of HLEM13R-1RLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLEM13R-1RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLEM13R-1RLF
Internal Part NumberEIS-HLEM13R-1RLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Obsolescence/ EOLHLEM Series 17/Jul/2014
Standard Package130
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLEM R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions13
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating200V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLEM13R-1RLF
Related LinksHLEM13, HLEM13R-1RLF Datasheet, FFF Distributor
HLEM13R-1RLF Details Description
Related parts for HLEM13R-1RLF
IC MONITOR RESET 4.62V SC-70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.330" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CTV 27C 19#20 4#16 4#12 SKT RE datasheet.pdf
2.4GHZ LOW POWER BLE4.0 datasheet.pdf