FFF HLEM30R-1RLF
HLEM30R-1RLF picture photo
Mfg. Part Number
HLEM30R-1RLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 30POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
HLEM30R-1RLF.pdf
Availability of HLEM30R-1RLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLEM30R-1RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLEM30R-1RLF
Internal Part NumberEIS-HLEM30R-1RLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Obsolescence/ EOLHLEM Series 17/Jul/2014
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLEM R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating200V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLEM30R-1RLF
Related LinksHLEM30, HLEM30R-1RLF Datasheet, FFF Distributor
HLEM30R-1RLF Details Description
Related parts for HLEM30R-1RLF
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 9-DSBGA (1.2x1.3) datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
EXT TOOL SOC-LOC TAB 1.5 CONN datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf